Hoppa till sidans innehåll

Linnés svenska mästare


SM för funktionshindrade

Lag-SM Ungdom/Junior

2017     Jonas Hansson/Einar Sahle

2018     Jonas Hansson/Einar Sahle

 

Ungdom stående  8-10

2015     Einar Sahle

 

Junior stående  6-10

2016     Jonas Hansson

 

Junior stående  8

2018     Jonas Hansson

 

Junior stående  8-10

2017     Jonas Hansson

 

 R2-3

2016     Anna-Carin Ahlquist

 

R1-5, Dam

2015     Anna-Carin Ahlquist

 

R4

2016     Kaj Andersson

 

Veteran

2015     Anna-Carin Ahlquist

2016     Anna-Carin Ahlquist

 

LAG

Pojkar 13   

2010    Marcus Olovsson, Carl Ahlander-Johansson, Anders Eriksson

 

Pojkar 15 (Pojklagspokalen)

1964     Dennis Pettersson, Mikael Svensson, Peter Nilsson, Sven Åke Lans

2012     Marcus Olovsson, Carl Ahlander-Johansson, Anders Eriksson

 

Herrar oldboys yngre

1985    Lars Sverre Andersson, Kent Johansson, Dennis Pettersson

1986    Lars Sverre Andersson, Kent Johansson, Dennis Pettersson

 

Herrar Lag 60

 2019   Per Svensson, Bo Freyschuss

 

Damer Lag 40

2018    Linda Almgren, Helena Johansson

 

SINGEL

 Flickor 13

 2018     Leah Muskantor Tveit

 

 Flickor 14

2017     Rebecca Muskantor Tveit

 

Flickor 15

2018     Rebecca Muskantor Tveit

 

Pojkar 15

1970    Kjell Hellström

 

Herrar oldboys yngre

1985    Lars Sverre Andersson

 

Herrar 40

1987    Lars Sverre Andersson

1988    Lars Sverre Andersson

 

Herrar 70

2014     Göran Ekström

 

Herrar 80

2003    Gösta Nimmerfors

 

Damer 40

2004    Ann Dönell Mårtensson

2007    Ann Dönell Mårtensson

2019     Helena Johansson

 

Damsingel 45

2018    Linda Almgren

 

Damer 50

2012    Ann Dönell Mårtensson

 

DUBBEL

Flickor 14

2017     Rebecca Muskantor Tveit/Leah Muskantor Tveit

 

Flickor 15

2018     Rebecca Muskantor Tveit/Annie Hedlund,BTK Linné/Sjöbo BTK

2019     Leah Muskantor Tveit/Nomin Baasan, LinnePartille PK/Eslövs AI BTK

 

Damjuniordubbel 17

 2019   Rebecca Muskantor Tveit/Matilda Hansson, LinnePartille PK/Lekstorps IF

 

Herrjuniorer

1971    Kjell Hellström/Ingemar Wikström,  BTK Linné/Sölvesborgs BTK

1998    Cyprian Asamoah/Henrik Olsson

 

Herrar oldboys yngre

1985    Lars Sverre Andersson/Mikael Svensson, Gamla Ullevi BTK/Mölndals BTK

1986    Lars Sverre Andersson/Mikael Svensson, Gamla Ullevi BTK/Mölndals BTK

 

Herrar 35

1988    Lars Sverre Andersson/Mikael  Svensson, Gamla Ullevi BTK/Partille IF

1989    Lars Sverre Andersson/Mikael  Svensson, BTK Linné/Partille IF

 

Herrar 40

1990    Lars Sverre Andersson/Mikael  Svensson, IF Linné/Partille IF

 

Herrar 65

2010   Göran Ekström/Lars Karlsson

 

Herrar 70

2014    Göran Ekström/Torsten Lager, BTK Linné/Mörrums GoIS BTK

2015    Göran Ekström/Torsten Lager, BTK Linné/Mörrums GoIS BTK

2016    Åke Karlsson/Carl-Olof Jagebro, BTK Linné/Varbergs BTK

2017    Göran Ekström/Torsten Lager, BTK Linné/Mörrums GoIS BTK

 

Herrar 75

2002    Eiton Hildesson/Gösta Nimmerfors

2005    Harris Mattiasson/Glenn Kindstedt, BTK Linné/ IK Urania

 

Herrar 80

2006    Eiton Hildesson/Knut Henriksson, BTK Linné/Västerås BTK

 

Damjuniorer

1987    Nina Ebkar/Malin Lund, Mölndals BTK/BTK Linné

 

Damer 30

1995    Ann Dönell-Mårtensson/Ligia Olsson, BTK Linné/Mörrums BTK

 

Damer 40

2017    Elsa Ekman/Linda Almgren, Tyresö BTK/BTK Linné

2018    Elsa Ekman/Linda Almgren, Tyresö BTK/BTK Linné

 

Damer 50

2013    Ann Dönell/Mette Knudsen

 

Damer 60

2015   Lena Linde/Anita Andersson, BTK Linné/BTK Rekord

 

Damer 66+

2017   Lena Linde/Anita Andersson, BTK Linné/BTK Rekord

 

Mixed 30

2010     Anders Karlsson/Helena Johansson

 

Mixed 35

1982    Lars Sverre Andersson/Lena Pettersson, BTK Linné/Kalmar BTK

1987    Dennis Pettersson/Birgitta Rådberg, BTK Linné/Vänersborg BTK

 

Mixed 40

2006    Thomas Stenberg/Ann Dönell-Mårtensson, Linköpings PK/BTK Linné

2015    Per-Erik Erikson/Anna-Carin Ahlquist, IFK Österåkers BTK/BTK Linné

2017    Helena Johansson/Clas-Henric Wallgren, BTK Linné/IK Juno

2018     Linda Almgren/Jimmy Johansson, BTK Linné/BTK Dalen

2019     Lena Johnsson/Bo Freyschuss, Kvarnby AK/LinnePartille PK

 

Mixed 50

2013     Åke Huss/Ann Dönell Mårtensson, Järfälla BTF/BTK Linné
2014     Åke Huss/Ann Dönell Mårtensson, Järfälla BTF/BTK Linné

 

Mixed 60

1993    Knut Lundgren/Maj-Britt  Larsson, BTK Linné/BTK Warta

2008    Lars Karlsson/Lena Linde, BTK Linné/BTK Rekord

2014    Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/Åstorps BTK

 

Mixed 70

2016    Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/BTK Rekord

2017    Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/BTK Rekord

2018     Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/BTK Rekord

Uppdaterad: 22 APR 2018 21:05 Skribent: Sven Åke Lans
Epost: 

Vi stödjer BTK Linné:

 

dunross

 

higablogo

 

berg_pms_stor

 

bingo

 

sydsport

Postadress:
BTK Linné - Bordtennis
L. Regementsvägen 20
41527 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031150052
E-post: This is a mailto link

Se all info