Hoppa till sidans innehåll

Linnés västsvenska mästare


BTK Linnés västsvenska mästare:

SINGEL

Herrar

1965-66    Per Magnusson

1970-71    Lars Sverre Andersson

1974-75    Lars Sverre Andersson

1975-77    Lars Sverre Andersson

1981-82    Per Vasilis

1984-85    Håkan Jägerholt

1989-90    Valle Svahn

1991-92    Ola Nyström

1993-94    Mats Källberg

2008-09     Anders Karlsson

2010-11     Andreas Johansson

2011-12    Anders Eriksson

2014-15    Marcus Johansson

2015-16    Tim Cornelius

 

Herrjuniorer 20

1997-98    Erik Trygger

2008-09    Linus Brännström

2010-11    Carl Ahlander Johansson

2011-12    Anders Eriksson

2015-16    Tim Cornelius

2016-17     Jesper Walton

 

Herrjuniorer 17

1963-64    Stig-Göran Sjöö

1965-66    Mikael Svensson

1966-67    Mikael Svensson

1970-71    Kjell Hellström

1971-72    Kjell Hellström

1972-73    Örjan Glans

1973-74    Örjan Glans

1978-79    Per Vasilis

1980-81    Per Vasilis

1982-83    Martin Larsson

1988-89    Mattias Andersson

1989-90    Andreas Johansson

1997-98    Cyprian Asamoah

1999-00    Christian Dellstrand

2006-07    Jimmy Höök

2007-08    Jimmy Höök

 

Pojkar 15

1963-64    Mikael Svensson

1969-70    Kjell Hellström

1990-91    Tobias Jägerholt

2005-06    Jimmy Höök

2010-11    Carl Ahlander Johansson

2011-12    Viktor Alm

2014-15    Artur Blidberg

2015-16    Erik Wahlgren

2016-17    Noah Steif

 

Pojkar 14

2008-09    Carl Ahlander Johansson

2009-10    Anders Eriksson

2014-15     Artur Blidberg

2015-16    Bruno Nettarp

2016-17    Noah Steif 

 

Pojkar 13

1978-79    Martin Larsson

2014-15    Ivar Landahl

2018-19    Hugo Ekeroth

 

Pojkar 12

2006-07    Gustaf Bergsten

2008-09     Carl Ahlander Johansson

2013-14     Bruno Nettarp

2014-15    Ivar Landahl

2015-16    Carl Sahle

 

Pojkar 11

2017-2018  Hugo Ekeroth

 

Damer

1980-81    Ann-Charlotte Cullin

1988-89    Pernilla Drevegård

1989-90    Pernilla Drevegård

2003-04    Helena Johansson

2005-06    Charlotta Larsson

2007-08    Charlotta Larsson

2011-12     Jonna Carlsson

 

Damjuniorer 20

2004-05    Charlotta Larsson

2005-06    Charlotta Larsson

 

Damjuniorer 17

1984-85    Marie Lundgren

1985-86    Malin Lund

1986-87    Malin Lund

1987-88    Malin Lund

2014-15    Hanna Ragnarsson

 

Flickor 15

1977-78    Annika Johansson

 

Flickor 14

2016-17    Leah Muskantor Tveit

 

Flickor 13

1973-74    Helena Gellerman

1974-75    Annika Johansson

 

Herrar 35 (Oldboys yngre)

1987-88    Lars Sverre Andersson

 

Herrar (Oldboys äldre)

1977-78    Knut Lundgren

 

Herrar 40

1987-88    Lars Sverre Andersson

 

Herrar 50

1987-88    Knut Lundgren

 

DUBBEL

Herrar

1963-64    Kent Johansson/Per Magnusson

1966-67    Mikael Svensson/Dennis Pettersson

1977-78    Lars Sverre Andersson/Örjan Glans

1979-80    Lars Sverre Andersson/Kjell Hellström

1988-89    H. Persson/M. Stenholm

1990-91    Valle Svahn/Håkan Jägerholt

1991-92    Tobias Jägerholt/Ola Nyström

2008-09     A. Jakobsson/Anders Karlsson

2010-11     Marcus Johansson/Marcus Olovsson

2011-12     Gustaf Bergsten/Anders Eriksson

2014-15    Marcus Johansson/Bruno Nettarp

 

Herrjuniorer 17

1977-78    Per Vasilis/Göran Sigmark

1980-81    Per Vasilis/Björn Olausson

1991-92    Jonny Sallander/Tobias Jägerholt

1992-93    Tobias Jägerholt/Johan Celik

1995-96    Johan Bergius/Tobias Larsson, BTK Linné/Trollhättans BTK

1997-98    Cyprian Asamoah/Henrik Olsson

2006-07    Adam Jacobsson/Linus Brännström

2014-15    Artur Blidberg/Tim Cornelius

 

Damer

1987-88    Malin Lund/Susanne Schil

1988-89    Malin Lund/Susanne Schil

2004-05    Charlotta Larsson/Sandra Saarinen, BTK Linné/Trollhättans BTK

2006-07    Charlotta Larsson/Linnea Sjöström, BTK Linné/Ärtemarks IF

 

Damjuniorer 17

1975-76    Britt-Marie Törngren/Helena Gellerman

1977-78    Britt-Marie Törngren/Annika Johansson

1978-79     Britt-Marie Törngren/Annika Johansson

1979-80    Annika Johansson/Marie Grundström

1983-84    Louisa Hallner/Marie Lundgren

1986-87    Nina Ebkar/Malin Lund

 

Herrar 40

1987-88    Lars Sverre Andersson/Kurt  Moll, Gamla Ullevi BTK/Partille IF

 

Herrar oldboys äldre

1982-83    Gert Jansson/Knut Lundgren, Landala IF/BTK Linné

 

Herrar 50

1986-87    P-O. Martinsson/B-G. Andersson, BTK Linné/Björkborns GoIF

 

Mixed

1973-74    Lars Sverre Andersson/Birgitta Rådberg, BTK Linné/Vänersborgs BTK

1974-75    Lars Sverre Andersson/Birgitta Rådberg, BTK Linné/Vänersborgs BTK

1975-76    Lars Sverre Andersson/Birgitta Rådberg, BTK Linné/Vänersborgs BTK

1980-81    Per Vasilis/Annika Johansson

1981-82    Per Vasilis/Kia Sigge

1984-85    Björn Olausson/Marie Lundgren

1985-86    L. Hillerstig/Marie Lundgren, Mariedals IK/BTK Linné

1986-87    Thomas Ballé/Marie Lundgren, Mölndals BTK/BTK Linné

1987-88    Håkan Jägerholt/Malin Lund

1989-90    Valle Svahn/Malin Lund

2007-08    Anders Karlsson/Helena Johansson

2008-09    Anders Karlsson/Helena Johansson

 

Mixed 35

1987-88     Lars Sverre Andersson/Ann-Lis Holmberg, Gamla Ullevi BTK/Torslanda IK

 

Mixed 15

2016-17   Carl Sahle/Leah Muskantor Tveit

Uppdaterad: 16 FEB 2018 11:33 Skribent: Sven Åke Lans
Epost: Adressen Gömd

Vi stödjer BTK Linné:

 

dunross

 

higablogo

 

berg_pms_stor

 

bingo

 

sydsport

Postadress:
BTK Linné - Bordtennis
L. Regementsvägen 20
41527 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0706374074
E-post: This is a mailto link

Se all info